Polska spółka energetyczna PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE) ogłosiła w zeszłym tygodniu, że planuje budowę 600 megawatów energii słonecznej w swojej elektrowni węglowej Bełchatów w województwie łódzkim, a także może zbudować elektrownie wiatrowe o małej mocy.
Zgodnie z tą strategią przedsiębiorstwo energetyczne zainstaluje elektrownie fotowoltaiczne przed końcem 2024 r., Aw ciągu pięciu do siedmiu lat może zainstalować około 100 MW lądowych elektrowni wiatrowych. Niemniej jednak firma wyjaśniła, że plan energetyki wiatrowej zależy od decyzji rządu o złagodzeniu istniejących polityk i głównie planów instalacji turbin w pobliżu domów i bezpiecznych lokalizacji.
Elektrownia fotowoltaiczna zajmie powierzchnię ponad 500 hektarów (1236 akrów). Część z nich zostanie zainstalowana w pobliżu płonącego składowiska odpadów spalarni węgla.
Propozycja PGE stała się częścią strategii biznesowej firmy, aby zmienić 4,93 GW Bełchatów, elektrownię na węgiel brunatny, która jest największą elektrownią cieplną w Europie, ale także największym emitentem dwutlenku węgla w UE. Wraz ze wzrostem tempa przejścia na zieloną energię Polska będzie stopniowo zamykać elektrownię i przechodzić przez czystą energię.
Zgodnie z celem neutralności klimatycznej PGE w 2014 roku stwierdziła, że w 2050 roku dostarczy 100% energii odnawialnej. Następnie przyjęła plan poprawy, którego głównym celem jest przekształcenie się w wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych, niskoemisyjne i zeroemisyjne ciepłownictwo komunalne, niezawodną infrastrukturę sieciową i nowoczesne usługi energetyczne.
W ciągu najbliższych dziesięciu lat PGE planuje budowę 2,5 gigawata morskiej energii wiatrowej, 3 gigawata energii słonecznej i co najmniej 1 gigawata lądowej energii wiatrowej.
Leave A Comment