Polska spółka energetyczna PGE Polska Grupa Energetyczna SA (PGE) ogłosiła w zeszłym tygodniu, że planuje budowę 600 megawatów energii słonecznej w swojej elektrowni węglowej Bełchatów w województwie łódzkim, a także może zbudować elektrownie wiatrowe o małej mocy.

Zgodnie z tą strategią przedsiębiorstwo energetyczne zainstaluje elektrownie fotowoltaiczne przed końcem 2024 r., Aw ciągu pięciu do siedmiu lat może zainstalować około 100 MW lądowych elektrowni wiatrowych. Niemniej jednak firma wyjaśniła, że ​​plan energetyki wiatrowej zależy od decyzji rządu o złagodzeniu istniejących polityk i głównie planów instalacji turbin w pobliżu domów i bezpiecznych lokalizacji.

Elektrownia fotowoltaiczna zajmie powierzchnię ponad 500 hektarów (1236 akrów). Część z nich zostanie zainstalowana w pobliżu płonącego składowiska odpadów spalarni węgla.

Propozycja PGE stała się częścią strategii biznesowej firmy, aby zmienić 4,93 GW Bełchatów, elektrownię na węgiel brunatny, która jest największą elektrownią cieplną w Europie, ale także największym emitentem dwutlenku węgla w UE. Wraz ze wzrostem tempa przejścia na zieloną energię Polska będzie stopniowo zamykać elektrownię i przechodzić przez czystą energię.

Zgodnie z celem neutralności klimatycznej PGE w 2014 roku stwierdziła, że ​​w 2050 roku dostarczy 100% energii odnawialnej. Następnie przyjęła plan poprawy, którego głównym celem jest przekształcenie się w wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych, niskoemisyjne i zeroemisyjne ciepłownictwo komunalne, niezawodną infrastrukturę sieciową i nowoczesne usługi energetyczne.

W ciągu najbliższych dziesięciu lat PGE planuje budowę 2,5 gigawata morskiej energii wiatrowej, 3 gigawata energii słonecznej i co najmniej 1 gigawata lądowej energii wiatrowej.